FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: Strona główna >  Artykuły >  Wyprawa rowerowa - jak się...

Artykuły

Wyprawa rowerowa - jak się przygotować?

Od:
Redakcja 
Data:
28 kwietnia 2020, 16:30
Ocena:
Ocena 0.00
Zwolennicy wycieczek rowerowych poświęcają swojej pasji każdą wolną chwilę. Wraz z nadejściem wiosny dnia stają się cieplejsze i sprzyjają dłuższym wyprawom. Każda z nich będzie wymagać odpowiednich przygotowań, choć nie brakuje osób, którym wystarczy podstawowy ekwipunek, by w kilka dni przemierzyć bliższe lub dalsze okolice. O czym należy pamiętać planując wyprawę rowerową?

Przygotowanie kondycyjne

Wielogodzinna podróż rowerem bez uprzedniego treningu może skończyć się z uszczerbkiem na zdrowiu. Kilkudziesięciokilometrowa trasa, która jest do pokonania każdego dnia, to zupełnie co innego, niż rekreacyjne jeżdżenie do pracy czy poruszanie się w najbliższym otoczeniu miejsca zamieszkania. Mięśnie powinny być dostosowane do wieloetapowej wyprawy, by nie odmówiły posłuszeństwa w samym jej środku.

Na kilka tygodni przed planowaną podróżą należy stopniowo zwiększać obciążenie i dystans do pokonania. Dzięki temu mięśnie przywykną do wysiłku, a ciało łatwiej przystosuje się do przyjętej pozycji. Rozsądnie byłoby wykonać jazdę próbną z planowanym obciążeniem, co pozwoli realnie oszacować wysiłek i możliwości swojego organizmu.

Planowanie trasy

Kilkudniowa wyprawa jednośladem wymaga dokładnego planowania miejsc postojowych i noclegów. Wszystko zależy od tego, czy wyprawa odbywa się w grupie, oraz czy znajdują się w niej dzieci pokonujące trasę o własnych siłach. Przy planowaniu trasy należy uwzględnić margines zakładający wcześniejsze wyczerpanie lub ewentualne warunki pogodowe. Znacznie trudniej jeździ się pod wiatr lub w trakcie nagłego załamania pogody. Bez względu na sytuację, warto przygotować opcje, które będą uwzględniać postoje awaryjne oraz czas na spożywanie posiłków. Miejsca noclegowe należy z kolei wytyczać tak, aby bez problemu dotrzeć do nich przed zmierzchem. Podróżowanie rowerem w nocy bywa niebezpieczne, dlatego trzeba ograniczyć tę opcję do minimum.

Odzież i sprzęt

Bardzo ważne jest, aby zapakować do sakw tylko to, co niezbędne. Każdy nadprogramowy kilogram to znaczne obciążenie dla całego ciała. Podstawowe wyposażenie to 2-3 komplety bielizny rowerowej, ciepła bluza oraz dedykowane buty. Wybierając się jednośladem w podróż nawet w środku lata, nie wolno zapomnieć o tym, by w bagażu znajdowała się kurtka przeciwwiatrowa na rower (kupisz np. w https://www.mikesport.pl/kurtki-rowerowe) oraz spodnie przeciwdeszczowe. Reszta akcesoriów zależy od trybu noclegowania. Planowane postoje pod gołym niebem wymagają dodatkowego obciążenia w postaci namiotu, kuchenki oraz garnków. Na każdej trasie niezbędne są także aktualne mapy, smartfon z dostępem do map Google, zapasowy powerbank czy latarka.

Własna trasa czy szlak rowerowy?

Gotowe szlaki znajdujące się w mapach mają tę przewagę, że są bogate w atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić. Nie oznacza to jednak, że wytyczanie własnej trasy będzie mniej zabawne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i ustaleń podróżujących, lecz wymaga poświęcenia więcej czasu na ustalenie dokładnej trasy. Niemniej jednak niezapomniane krajobrazy i znakomite wrażenia gwarantowane.

Dostępne w kategoriach

bmx mtb sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
Accompilce

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności