FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: Strona główna >  Artykuły >  Skoki spadochronowe w tandemie –...

Artykuły

Skoki spadochronowe w tandemie – adrenalina buzuje!

Od:
Redakcja 
Data:
26 kwietnia 2016, 09:21
Ocena:
Ocena 0.00
Żeby zostać skoczkiem spadochronowym, należy wziąć udział w specjalnych szkoleniach, ale żeby skoczyć ze spadochronem, wcale nie trzeba wcześniejszych przygotowań. To możliwe za sprawą skoków tandemowych, które dostępne są dzisiaj niemalże w każdym ośrodku spadochroniarskim w Polsce.

Do skoku w tandemie nie potrzeba żadnych szczególnych szkoleń, nie trzeba mieć również specjalnej kondycji czy zdrowia potwierdzonego badaniami lekarskimi – to powoduje, że to rozrywka przeznaczona niemalże dla każdego, kto chce poczuć prawdziwą adrenalinę, przy tym w naprawdę niskiej cenie!

Skoki tandemowe – na czym to polega?

W skokach tandemowych biorą udział dwie osoby – jest to pilot tandemu, najczęściej instruktor posiadający wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie, z tysiącami skoków na koncie, a także pasażer – nie musi posiadać żadnej praktyki w spadochroniarstwie. Obaj uczestnicy są połączeni ze sobą uprzężą do tandemów, a na plecach pilota znajdują się spadochron i automat dla pełnego bezpieczeństwa.

Podobnie jak w przypadku zwykłych skoków, także w tandemie skacze się z wysokości 3000 lub 4000 metrów. Wysokość wyskoku na tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ to od niej zależy czas swobodnego spadania – tym terminem określa się czas od wyskoku z samolotu aż do otwarcia spadochronu, to właśnie wtedy uczestnicy spadają z prędkością rzędu 200 kilometrów na godzinę i to najbardziej emocjonujący moment całego tego wydarzenia – adrenalina buzuje! Dla skoków z 3000 metrów swobodne spadanie to około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów – 60 sekund.

Gdy skoczkowie osiągną odpowiednią wysokość, następuje wtedy otwarcie spadochronu. Opadanie w kierunku ziemi trwa około kilku minut i kończy się miękkim lądowaniem, dlatego też nie ma ryzyka kontuzji.

Szkolenia AFF – gdy chcesz skakać samodzielnie

A jeżeli tandem przypadł ci do gustu, możesz zacząć również szkolenie się w kierunku samodzielnego skakania. Najlepiej zdecydować się wtedy na szkolenie AFF (ang. Accelerated FreeFall, czyli przyspieszona nauka swobodnego spadania), które już w weekend może przekazać ci wszystkie wiadomości i umiejętności do rozpoczęcia tej przygody. Na szkolenie AFF składają się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, które obejmują 7 skoków z 4000 metrów.

Ile to kosztuje?

Jeżeli chcesz zacząć od skoków tandemowych, musisz przygotować się na wydatek rzędu 500-600 złotych w przypadku skoku z 3000 metrów, a dla 4000 metrów – około 700-800 złotych. Możesz też wykupić dodatkową usługę wideorejestracji całego wydarzenia – to koszt około 250 złotych. Z kolei koszty szkoleń AFF to około 4000-5000 złotych zależnie od wybranego wariantu. W wielu ośrodkach można skorzystać też z promocji, dzięki którym rachunek jest jeszcze niższy.

Na skoki tandemowe oraz szkolenia AFF zaprasza Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive” z siedzibą na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Swoje skoki organizuje także w Przasnyszu, Gliwicach oraz w Pruszczu Gdańskim.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności