FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Blog - parcela

Czy wiesz, kto i kiedy wynalazł taczkę?

Od:
parcela 
Data:
21 marca 2022, 09:42
Ocena:
Ocena 5.00
Kiedy używasz taczki do przewożenia brudu, ściółki, gruzu prawdopodobnie nie zastanawiałeś się nad historią taczki.

Kiedy używasz taczki do przewożenia brudu, ściółki, gruzu na stos spalenizny lub czegoś, co wygląda na kilometry węża do podłączenia do króćca, prawdopodobnie nie zastanawiałeś się nad historią narzędzia. Mam na myśli, dlaczego miałbyś? Bo jeśli jesteś taki jak ja, jesteś zbyt zajęty poceniem się i przeklinaniem jego groźby napiwku, prawda?! Ale nawet to ważne narzędzie ma bogatą historię. 

Taczkę wykorzystuje się w ogrodzie. O tematach ogrodowych poczytasz na blofu porady działkowe, polecamy szczególnie artykuł na temat rośliny jaką jest lilia afrykańska - piękna i niezwykła roślina w ogordzie.

Niektórzy przypisują Chińczykom wynalazek w 231 r. n.e. John H. Lienhard napisał w latach 90. artykuł o chińskiej historii, mówiący: „Chińczycy od tysiącleci mają taczki. Świętują na wpół mitycznego wynalazcę imieniem Ko Yu. Nie wiemy, kiedy żył, ale najpierw czytamy o go w I wieku p.n.e. Używali ich do wszelkiego rodzaju zadań”. Chińczycy nawet dodali żagle i używali taczki jako broni w bitwie.

Lienhard mówi dalej: „Zachód bardzo powoli wymyślał taczkę. Nie znajdujemy żadnych dowodów przed rokiem 1220 ne”. Wyjaśnia, że witraż przedstawiał historie obrazkowe dla analfabetów, zwykłych ludzi do zrozumienia i że „najwcześniejszy znany obraz taczki błyszczy z witrażu w katedrze w Chartres ”.

Michael Walker wskazuje, że grecko-rzymski używał taczki trzy wieki przed Chińczykami.

Dostępne w kategoriach

hi-tech music sport street

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się



parcela - Ostatnie wpisy  






Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności