FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Blog - Jernan

Powody dla których warto oglądać anime - klejnot w koronie japońskiej kinematografii

Od:
Jernan 
Data:
5 kwietnia 2019, 15:01
Ocena:
Ocena 5.00
Wiele osób skreśla anime tylko dlatego, że są przekonani iż są one wypełnione brutalnością i treścią dla dorosłych, a to w ich poczuciu wewnętrznej sprawiedliwości nie przystoi animacjom. Dziś chcę wam pokazać, że dotychczas żyliście w błędzie. Spójrzcie tylko dlaczego warto spojrzeć przychylnym wzrokiem na anime.

Anime to niesamowite seriale i filmy animowane. Zgodzą się z tym wszyscy pasjonaci tego podgatunku animacji. Każdego roku w Kraju Samurajów wydaje się blisko 200 seriali animowanych, co przyczynia się do ich popularyzacji. Wciąż jednak istnieje sporo osób, nie oglądających anime bowiem wśród opinii publicznej mają miejsce pewne fałszerstwa na temat tego typu dzieł. Wiele osób skreśla anime tylko dlatego, że są przekonani iż są one wypełnione brutalnością i treścią dla dorosłych, a to w ich poczuciu wewnętrznej sprawiedliwości nie przystoi animacjom. Dziś chcę wam pokazać, że dotychczas żyliście w błędzie. Spójrzcie tylko dlaczego warto spojrzeć przychylnym wzrokiem na anime.

Anime portretuje silne postacie żeńskie
Utartym przekłamaniem jest kojarzenie anime z roznegliżowanymi kobietami, jakie są tu przedstawiane jako słaba płeć. Wiąże się to z wieloma memami obiegającymi Internet. Owszem, są wydawane anime które dookoła takich spraw organizują fabułę, jednak gros anime zaprzecza temu krzywdzącemu wizerunkowi kobiety. W anime pojawiają się pewne siebie kobiety, które niosą pomoc planecie i jej mieszkańcom, są w stanie skopać cztery litery mężczyznom, niczego się nie obawiają i wokół jakich budowana jest fabuła. W odniesieniu do tego Hollywood może się uczyć od japońskich animatorów.

Anime ma przyjemne dla ucha tło muzyczne
Piosenki nadają kształtu serialom anime. Nakręcają nas do bacznego śledzenia akcji, pokazują kwintesencję oglądanego serialu i wyrażają to czego możemy się spodziewać po serialu lub filmie anime. Teraz coś sprawdź. Daj sobie chwilkę i skorzystaj z Google wpisując w tamtejszą wyszukiwarkę słowo best anime openings lub najlepsze piosenki anime. Dzięki temu będziesz mógł posłuchać wielu wpadających w ucho piosenek, które nawet bez rozumienia języka japońskiego sprawiają, że Twoje ciało podskakuje. W związku z ogromnym rynkiem anime w Japonii co roku produkuje się kilkaset nowych piosenek. Każde anime zaczyna się i finalizuje przyjemną piosenką.

Anime ma wiele gatunków
Wprawdzie anime uznaje się gatunkiem animacji, to samo w sobie dzieli się na dziesiątki odrębnych gatunków (źródło: Animeholik). Spotykamy się tu z sytuacją zbliżoną do produkcji fabularnych, z jakich każdy ma swój temat. Znajdziemy anime będące filmami muzycznymi, serialami psychologicznymi, horrorami, kinem społecznym i sci-fi, a także kinem dla dorosłych widzów. Najprościej rzecz ujmując musisz sobie uświadomić, że Twój ukochany gatunek jest Ci serwowany w formie pięknej animacji.

Anime nie jest niedojrzałe
Chociaż mamy styczność z tworem animacji komputerowej lub ręcznie rysowanej, nie oznacza to, że przedstawia wartości niedojrzałe i niegodne uwagi. Większość seriali anime dotyka życiowych, poważnych społecznie dylematów. Znajdziemy tu opowieści o determinacji, wojowniczości, depresji, równouprawnieniu i temu podobne. Snucie opowieści o sprawach które są uczciwe i stosowne jest bardzo częste w japońskich animacjach. Wykorzystanie elementów fantastycznych, w szczególności egzystencja zjaw i innych nieziemskich sił, może tylko potęgować przekaz.

Anime ukazuje oryginalne i charakterystyczne osobistości
Dzięki wykorzystaniu animacji jako nośnika przekazu, anime jest dziełem w którym znajdziemy wiele niesztampowych postaci. Postacie występujące w anime mogą być pospolitymi śmiertelnikami, bóstwami, mitycznymi stworzeniami, piratami, superbohaterami, yokai (źródło: Wikipedia), nauczycielami oraz wieloma innymi oryginalnymi postaciami. Bohaterowie mogą mieszkać pod ziemią, przenosić się w czasie, dysponować magiczną mocą lub w oka mgnieniu rozwiązywać trudne równania matematyczne.

Anime jest inspiracją dla zachodnich filmów
Ogrom Twoich ukochanych filmów i animacji z dzieciństwa tworzonych w USA buduje swoje fundamenty na anime. Niech za przykład służy Król Lew. Pierwszorzędna animacja, przyznasz rację? A zdajesz sobie sprawę, że jest ona największym plagiatem w historii Hollywood? Król Lew jest luźną kopią japońskiego anime Kimba the White Lion (źródło: Filmweb). Reżyserzy hitowych filmów fabularnych, takich jak Scott Pilgrim i Brick także przyznają, że na ich pracę niebagatelny wpływ miały japońskie animacje. W przeszłości do oglądania anime przyznawali się Kanye West, Christian Bale oraz Quentin Tarantino.

Anime to bajki z przesłaniem
Arogancją jest obranie stanowiska, że anime kręcone są z myślą o dzieciach. Mimo iż występuje dużo seriali anime tworzonych z myślą o najmłodszych, prym wiodą anime zorientowane na widzów nastoletnich i młodych dorosłych. Mnóstwo japońskich animacji zbudowana jest wokół tematów związanych z dojrzewaniem, społeczną odpowiedzialnością, śmiercią, wojną, zanieczyszczeniem środowiska i innymi motywami. Spójrzmy chociażby na anime Grobowiec świetlików, jakie opowiada o małych dzieciach próbujących przeżyć w ciężkich realiach końca II Wojny Światowej. Zgodzicie się, że nie jest to historia dla małych dzieci. Najmłodsi mogą nie pojąć myśli przewodniej.

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięJernan - Ostatnie wpisy  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności