FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: Strona główna >  News >  Orzeł wylądował – czyli...

News

Orzeł wylądował – czyli podniebne wyczyny Wojciecha Bógdała

Od:
Redakcja 
Data:
3 sierpnia 2020, 11:34
Ocena:
Ocena 0.00

Lot po horyzont i przy samej krawędzi wody, czy przy samym asfalcie toru wyścigowego! Do tego – omijanie slalomem przeszkód w locie i obroty wokół własnej osi. To wyczyny Wojciecha Bógdała, utytułowanego motoparalotniarza! 

Wojciech Bógdał przed Mistrzostwami Polski 2020 Foto: Wojciech Bógdał przed Mistrzostwami Polski 2020
Wojciech Bógdał to polski pilot motoparalotniowy, samolotowy i śmigłowcowy, członek polskiej Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Jest indywidualnym Slalomowym Mistrzem Świata z 2015 roku, zdobywcą złotego medalu na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich – The World Games 2017 czy Motoparalotniowym podwójnym Mistrzem Świata z 2018 roku. Jest związany z płockim Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej. W 2018 roku dołączył do grona zawodników wspieranych przez PKN Orlen, a rok później rozpoczął współpracę z Grupą Budmat Auto.

Lot przez płotki?

W 2018 roku Bógdał został dwukrotnie Mistrzem Świata. Pierwsze zawody odbywały się w Tajlandii, drugie w Egipcie. - Do każdych zawodów trzeba się przygotować inaczej, bo trzeba uwzględnić inne warunki atmosferyczne na miejscu. Na przykład w drodze do Tajlandii moja paczka uległa rozszczelnieniu. Na miejscu okazało się, że wszystkie elementy elektroniczne są uszkodzone i trzeba je wymienić na nowe. Problem był z ich znalezieniem, ale ostatecznie udało się. Każde zawody stawiają zawodników na wysokich obrotach od samego świtu: - Jeżeli jest dobra pogoda, to wstajemy nawet o czwartej rano, przygotowujemy sprzęt, idziemy na odprawę, szybkie przygotowanie do lotu, lot, lądowanie… Najczęściej dostajemy informację do jakiej następnej konkurencji mamy się przygotować. To wszystko trwa do zmroku – mówi Wojciech Bógdał.

Wojciech Bógdał przed Mistrzostwami Polski 2020 Foto: Wojciech Bógdał przed Mistrzostwami Polski 2020
Ze sportem motoparalotniowym związany od trzeciego roku życia, za sprawą swojego ojca Dariusza Bógdała zajmującego się filmem i fotografią lotniczą. Pod jego okiem stawiał swoje pierwsze kroki w pilotażu. Jego ojciec zaczął latać gdy Wojtek miał trzy lata. Gdy podrósł - latał z nim w tandemie, a od 15 roku życia zaczął samodzielnie latać na motoparalotni. Od tego czasu ma niemal codziennie: skrzydła nad głową, a przy sobie – linki, uprzęże, ramy silnika i jego osłony, a także śmigła. Sprzęt na którym obecnie lata w zawodach kosztuje ponad 50 tysięcy złotych.

W tym sporcie wiele zależy od pogody, ale Wojtka nie opuszcza pogoda ducha. W motoparalatotniarstwie najbardziej lubi moment oderwania się od ziemi. Niemal codziennie trenuje na lotnisku w Płocku, a jeśli przygotowuje się do zawodów slalomowych – to w wielkopolskim Jutrosinie. Uważa, że w sporcie trzeba być konsekwentnym w działaniu, nie można bać się podejmować trudnych decyzji, nie można też panikować i trzeba mieć świadomość tego, co można, a czego nie można robić w powietrzu. - Latam z prędkością od 30 do 85 km/h z wiatrem. Najszybciej leciałem 140 km/h; najwyżej byłem na trzech kilometrach – zdradza Bógdał.

Kaskada

Nie brakuje też sytuacji, które mrożą krew w żyłach – nie tylko w locie, ale i na ziemi. - Kiedyś na koniec treningu poleciałem na 500 metrów i zakręciłem spirale do ziemi. Bardzo szybko obracając się opadałem. Po wylądowaniu okazało się, że przyjechała karetka, straż i policja. Ktoś z dołu uznał, że ktoś spadł na paralotni – mówi Bógdał. Wojtek wylądował też… na skrzydle samolotu. - Dopiero w momencie w którym odleciałem, dotarło do mnie jakie to robi wrażenie – mówi młody motoparalotniarz, który lata też śmigłowcem i samolotem.

Wojciech Bógdał przed Mistrzostwami Polski 2020 Foto: Wojciech Bógdał przed Mistrzostwami Polski 2020
Wojciech Bógdał wykonuje również loty widokowe z pasażerami na motoparalotni. W sezonie lata praktycznie codziennie i jak przyznaje: – najpiękniejsze jest to, że pomagam ludziom przekroczyć ich granice; wiele osób przełamuje strach wzbijając się w powietrze.

****
Przypomnijmy – Wojciech Bógdał jest jednym z najbardziej utytułowanych motoparalotniarzy: trzykrotny Mistrz Świata (2015, 2x2018), dwukrotny Mistrz Europy (2014,2017) i czterokrotny Mistrz Polski (2015, 2016, 2019) w kategorii PL1 – indywidualnie. Najlepszy Sportowiec Lotniczy 2015 roku i Sportowiec 15-lecia Miasta Płocka. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony tytułem Najlepszego Sportowca Lotniczego roku 2015 podczas 21 Balu Lotników, a podczas "Projektu 100na100" zwyciężył w międzynarodowym plebiscycie lotniczym Cumulusy 2018 w kategorii Cumulus Extreme.

W wolnym czasie majsterkuje, ogląda polskie seriale i.. zajada się makaronami i owocami morza. 

Więcej informacji o Wojtku:
https://www.instagram.com/wojtekbogdal/?hl=pl
https://pl-pl.facebook.com/wbogdal
https://www.youtube.com/channel/UCl13aEJyudxFTjiELwMV0Ew

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności