FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: Strona główna >  News >  Hannes Rudigier i Tino Stojak...

News

Hannes Rudigier i Tino Stojak triumfują w Białce Tatrzańskiej

Od:
Redakcja 
Data:
18 lutego 2019, 09:08
Ocena:
Ocena 0.00

Zakończył się Garmin Winter Sports Festival 2019. Przez dwa dni w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rywalizowali narciarze, snowboardziści i rowerzyści z 13 państw. Tytuł Mistrza Polski we Freeskiingu obronił Szczepan Karpiel – Bułecka.

Piękna pogoda, doskonałe warunki i zapierające dech w piersiach ewolucje złożyły się na jedyne w swoim rodzaju sportowe widowisko, które podziwiać mogli dziś turyści i narciarze odwiedzający dziś Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. W ramach Garmin Winter Sports Festival 2019 rozegrane zostały finały narciarskich i snowboardowych zawodów Pucharu Europy FIS w konkurencji Big Air. Zawodnicy mieli do oddania po 3 różne skoki, z których liczone były dwa lepsze.

Triumfował Hannes Rudigier, który wykonał m.in. Double Corka 1260 Double Japan Grab, czyli trzy i pół rotacji wokół własnej osi z przytrzymaniem nart obiema rękami.

„Cieszę się, że wszystko ułożyło się dla mnie tak dobrze. Poziom rywalizacji był wysoki, pojawili się bardzo dobrzy zawodnicy. Jestem zadowolony z moich tricków, szczególnie, że jeden z nich wykonałem po raz pierwszy w czasie zawodów. Chciałbym podziękować organizatorom za przygotowanie tych zawodów i pozytywną atmosferę, która tu panowała.” – powiedział Austriak, który zajmuje obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy FIS w konkurencji Big Air i pierwsze w klasyfikacji konkurencji slopestyle.

Na drugim miejscu uplasował się zwycięzca piątkowych kwalifikacji – Victor White z Barbadosu. Trenujący w Szwecji zawodnik zaprezentował m.in. Double Cork 1260 Blunt, czyli najwyżej ocenioną ewolucję dzisiejszych finałów, niestety nota za drugi z liczonych skoków nie wystarczyła do zwycięstwa.

Trzeci był Miika Virkki z Finlandii, a czwarty Szczepan Karpiel-Bułecka, który wykonując Switch Double Cork 1080 Safety Grab pokazał, że ma w arsenale tricki pozwalające nawiązać rywalizację z czołówką. Jednocześnie Zakopiańczyk po raz 11. w karierze sięgnął po tytuł Mistrza Polski PZN we Freeskiingu.

Najlepsza wśród kobiet była Elvira Ros, która wykonała m.in. Switch Rightside 540 Mute Grab.

W rywalizacji snowboardzistów zwyciężył dziś Tino Stojak, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Europy FIS w konkurencji Big Air. Ze względu na kontuzję reprezentant Chorwacji oszczędzał siły w czasie wczorajszych kwalifikacji, gdzie zajął siódme miejsce, ale w czasie finałów był bezkonkurencyjny. Jego najwyżej ocenioną ewolucją był Cab Cork 1080 Tail Grab, czyli 3 obroty z najazdu tyłem.

„Muszę szczerze powiedzieć, że to były najlepsze zawody Pucharu Europy FIS, na jakich kiedykolwiek byłem. Organizacja, świetni sponsorzy, bardzo pozytywna atmosfera – wszystko było niesamowite. Warunki dziś dopisały. Mieliśmy odpowiednią prędkość, co było bardzo ważne. Jestem zadowolony z moich skoków i zwycięstwa, a także utrzymania pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy.” – podsumował młody Chorwat.

Garmin Winters Sports Festival 2019 Foto: Garmin Winters Sports Festival 2019
Drugi był zwycięzca kwalifikacji Matija Milenkovic z Serbii, który najlepsze noty zebrał za Cab Double Underflip 900. Trzeci miejsce utrzymał Słowak Boris Karolcik prezentując m.in. Switch Backside 720 Melon. Najlepszy wśród Polaków - Piotr Tokarczyk - wykręcając ewolucje takie jak Frontside 1080 Tailgrab zapewnił sobie czwarte miejsce.

Kolejne zwycięstwo w tym sezonie zaliczyła Martyna Maciejewska, która na potężnej skoczni (ok. 25 metrów lotu na wysokości 7 metrów) skoczyła potężnego Frontflipa z Nose Grabem. Dzięki tej ewolucji młoda reprezentantka Polski triumfowała niedawno w zawodach Pucharu Europy FIS w Sarajewie, a kolejny świetny wynik na koncie, umacnia ją na pozycji liderki całego cyklu.

Po narciarzach i snowboardzistach na skoczni pojawili się rowerzyści, którzy walczyli dziś o punkty pucharu świata FMB World Tour. Po raz czwarty z rzędu stworzyli oni niezwykłe widowisko, zadziwiając publiczność i zawodników potężnymi skokami i ewolucjami, których poziom trudności rósł z każdą chwilą.

Zwyciężył Dawid Godziek, którego Twister No Hander jest jedną z najtrudniejszych ewolucji, wykonywanych obecnie na rowerze górskim! Drugie miejsce zajął Marek Łebek. Triumfator Garmin Winter Sports Festival z zeszłego roku zaprezentował potężnego Cashrolla. Yuri Starosta z Ukrainy stanął na najniższym miejscu podium dzięki Backflipowi z podwójnym Tailwhipem.

Nie był to jednak koniec emocji, jakie czekały dziś na kibiców tłumnie zgromadzonych w Białce Tatrzańskiej. Większość zawodników rywalizujących we wcześniejszym finale Pucharu Europy FIS, a także zawodnicy niezrzeszenie zmierzyli się na koniec dnia w finale kategorii open. Na najwyższych stopniach podium stanęli ponownie Rudigier, Ros, Stojak i Maciejewska. Warto jednak zwrócić uwagę na świetny wynik Kamila Knopa, który wykonał piękne Backside Double Cork 1080 Mute. Wśród narciarzy na drugim miejscu uplasował się Jan Krzysztof Jr., zdobywca tytułu Wicemistrza Polski PZN we Freeskiingu, który własnoręcznie wykonał drewniane puchary, które powędrowały do najlepszych zawodników i zawodniczek poszczególnych kategorii.

Podium GWSF Open Ski Men Foto: Podium GWSF Open Ski Men
Podium GWSF Open Snowboard Men Foto: Podium GWSF Open Snowboard Men
Podium PE FIS Ski Men Foto: Podium PE FIS Ski Men
Podium PE FIS Snowboard Men Foto: Podium PE FIS Snowboard Men
Więcej informacji, a także relacje foto i video z zawodów znaleźć można na stronach:

Foto: Tomek Gola.

WWW: www.wintersportsfestival.pl

YouTube

Facebook: https://www.facebook.com/ski2die/

Instagram: www.instagram.com/wintersportsfestival

Dostępne w kategoriach

freeskiing mtb snowboarding sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
Accompilce

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności