FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: Strona główna >  Wydarzenia >  Listopadowa sesja warsztatowa...

Wydarzenia

Listopadowa sesja warsztatowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego


Od:
WK_Lublin
Ocena:
Ocena 0.00


Data wydarzenia: od 2017-11-20 17:00 do 21:00

Listopadowa sesja warsztatowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego
Jarmark Jagielloński w Lublinie za nami, ale w trakcie kiedy miasto powoli zapada w sen zimowy muzycy Orkiestry Jarmarkowej zaczynają już przygotowywać się do kolejnego sezonu. Chcesz do nich dołączyć i w sierpniu zagrać na nocnej potańcówce? Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na warsztaty instrumentalne w ramach prac Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

Zajęcia poświęcone będą nauce pochodzącej z Lubelszczyzny muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Uczestnicy pracować będą metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu).

Udział mogą wziąć osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne, grające w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, altówka, basy i/lub wiolonczela, kontrabas, baraban (w stopniu zaawansowanym), trąbka, puzon, tuba (oraz inne instrumenty dęte blaszane), klarnet, saksofon, flet, akordeon (w stopniu zaawansowanym). Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia z organizatorami.

Kiedy: 20-21 listopada (poniedziałek - wtorek), godz. 17:00-21:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a-7, Lublin
Wiek uczestników: 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców)

Zapisy: orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 listopada. W temacie wiadomości należy wpisać „sesja/listopad//2017/.......(nazwa instrumentu)”, prosimy o określenie stopnia zaawansowania w zgłoszeniu. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz deklaracja udziału w całym cyklu pracy Orkiestry (sesja pod koniec czerwca oraz próby podczas Jarmarku Jagiellońskiego). Pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby już zaangażowane w prace Orkiestry. Nowi uczestnicy będą proszeni o zapoznanie się z repertuarem orkiestry i przygotowanie się na zajęcia (prosimy o nie zwlekanie z nadesłaniem zgłoszenia).

Należy mieć własne instrumenty.

Udział bezpłatny.

Pomysł i kierownictwo muzyczne: Ewa Grochowska

Prowadzenie zajęć: Maciej Filipczuk, Ewa Grochowska, Marcin Kowalczuk.

Instrumenty smyczkowe: Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001 – 2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

Instrumenty smyczkowe: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.

Instrumenty dęte: Marcin Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina i z orkiestrą dętą ze Zdziłowic. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Sekta Denta, Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to zaproszenie do wspólnego muzykowania, skierowane do miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Podsumowaniem pracy jest granie do tańca na wieczornych potańcówkach podczas Jarmarku Jagiellońskiego i w ciągu roku.

Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych oraz tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).

Inspiracją stylistyczną jest także muzyka grana przez słynne kapele i orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego. Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia jest przekonanie, że muzyka tradycyjna to medium, które może połączyć we wspólnym graniu do tańca wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo”, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzycznych.

Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk). Jest także kontynuacją cyklu i podsumowaniem zajęć warsztatowych, które odbywają się w Warsztatach Kultury w Lublinie od stycznia 2016 roku.

Miejsca

 • Warsztaty Kultury w Lublinie Warsztaty Kultury w Lublinie Warsztaty Kultury to „serce i umysł” wszelkich otwartych i niekomercyjnych działań w Lublinie oraz praktyczna szkoła dla młodych kadr kultury. Grodzka 5A, Lublin Od: WK_Lublin Data: 4 lutego 2016, 14:03 więcej

Dostępne w kategoriach

music

Ostatnie foty


Podziel się


QRCode

QRCode: Listopadowa sesja warsztatowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego
Reklama-Jak zamawiać?
The Dawn Wall
Supercross


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • mgl
 • Forfiter
 • Redakcja
 • Macko
 • Klaudia Stój
 • lotar
 • jozefa
 • wqlvs45
 • acsoz86
 • ysqaz62
 • lprvi94
 • flkid12
 • vezxu89
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności