FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: Strona główna >  Wywiady >  Wywiad z Radkiem Bączkowskim

Wywiady

Wywiad z Radkiem Bączkowskim

Od:
Redakcja 
Data:
26 lutego 2013, 17:37
Ocena:
Ocena 0.00

Radek Bączkowski, fotograf Mateusz Szeliga Foto: Radek Bączkowski, fotograf Mateusz Szeliga
Radek Bączkowski to z pewnością osoba godna bliższego poznania, dlatego postanowiliśmy chociaż w jakimś stopniu przedstawić wam sylwetkę wrocławskiego reprezentanta sceny deskorolkowej ,ale nie tylko. Na co dzień grafik, ilustrator. Tworzył projekty dla miasta Wrocław , firm odzieżowych takich jak Elementary oraz wielu innych. W niedalekiej przyszłości jego prace będziemy mogli ujrzeć najprawdopodobniej w „Bajkach” Jana Brzechwy, znanego nam wszystkim doskonale z dzieciństwa. Na desce od jakichś 10-ciu lat. Możecie obejrzeć jego przejazd m.in. we wrocławskiej produkcji Stand Up “New Vision”. Warto wspomnieć, że za tym projektem oprócz Adama Domka stoi starszy brat Radka, Kuba. Jeżeli jesteście zainteresowani bliższym poznaniem bohatera naszego artykułu, zapraszam wszystkich do wywiadu, który został przeprowadzony z nim jakiś czas temu.
 
M. Szeliga : Jak zaczęła się Twoja przygoda z deskorolką ? Chciałeś wiązać z nią dalszą przyszłość?
R. Bączkowski: Moja przygoda z deskorolką zaczęła się w sumie w podstawówce, dokładnie było to między końcem podstawówki a początkiem gimnazjum. Zaraziłem się nią strasznie od Kuby- mojego starszego brata ,który jeździł już parę lat i przynosił do domu filmy deskorolkowe. W tamtych czasach były one ciężko dostępne. Nie mieliśmy komputerów ,więc oglądaliśmy wszystko na VHS-ie. Na ekranie naszego telewizora wyświetlały się produkcje takie jak : Birdhouse - The End, Shorty’sy, stare Transwordly. Deska tak pochłonęła Kubę, że patrząc na niego ,na to, jak jeździ, ile czerpie z tego radości, satysfakcji i oglądając wspólnie z nim filmy deskorolkowe sam zajarałem się i tak już mi zostało do dziś. Sądzę, że zajawka z dzieciństwa jest tak naprawdę najfajniejszą zajawką i zostaje na całe życie. Masz swoje podwórko, swój kwadrat, na którym skaczesz od świtu do nocy ,nie zważając na to, czy jest -20, czy +30, gdzie topi się asfalt i jazda jest kompletnie niemożliwa. W dzieciństwie nie myślisz, czy jest to na dłuższą przyszłość ,nie myśli się o przyszłości, liczy się dla Ciebie jedynie zajawka i dana chwila. Tylko to się wtedy liczyło ! Dopiero po kilku latach jazdy samo z siebie wyszło, że deska stała się moją największą pasją. Wcześniej też grałem trochę w basket. Najprawdopodobniej gdybym nie jeździł ,grałbym aktualnie w kosza. Jest to taka druga rzecz na świecie ,którą mógłbym realizować.
M. Szeliga: Co sądzisz na temat polskiej sceny deskorolkowej ? Co byś w niej zmienił ?
 
R. Bączkowski: Z tego co widzę to deskorolka cały czas się u nas rozwija, lecz do reszty świata i Europy brakuje nam jeszcze bardzo dużo, aczkolwiek mamy reprezentantów takich jak Michał Juraś, który utrzymuje się na europejskim poziomie. Może znalazłoby się jeszcze paru chłopaków, ale to naprawdę mało. Przechodząc do następnego pytania - co bym zmienił ? Nie wiem … może zmieniłbym tą mentalność ,taką „polaczkowość” , gdzie po prostu ludzie tylko narzekają i krytykują a sami gówno robią. Fakt sam nie jestem święty i lubię sobie czasami ponarzekać, ale chodzi mi bardziej o to krytykowanie i zawiść jaka panuje u nas w Polsce.
Radek Bączkowski, fotograf Mateusz Szeliga Foto: Radek Bączkowski, fotograf Mateusz Szeliga
M. Szeliga: Jak podoba Ci się inicjatywa chłopaków ze Skate Flavor ?
 
R. Bączkowski: Fajnie ,fajnie podoba mi się że ogarniają, bo na obecną chwile są to jedyne osoby ,głównie Tutek( Wojtek Januszewski), które tak naprawdę chcą coś robić jeśli chodzi o nagrywanie czy robienie zdjęć we Wrocławiu ,mają sprzęt i zajawę. Jeszcze Radar jeśli chodzi o zdjęcia, no i oczywiście Jakyp jak przyjeżdża, bo obecnie na stałe jest w Warszawie. Widać że chłopaki ze Skate Flavor mają potencjał , rozwijają się z dnia na dzień i życzę im ciągłego progresu!
 
M. Szeliga : Co sądzisz o dzisiejszym szale na Longboard’y? Myślisz ,że jest to chwilowa moda?
 
R. Bączkowski :  Są tacy dla których jest to prawdziwą pasją .
Longboard kojarzy się jakoś z zajawką downhill’ową, gdzie ludzie jeżdżą
w górach i osiągają naprawdę dobre prędkości. Natomiast u nas większość osób kupuje sobie longboardy, ponieważ próbują wpasować się w tą modę jaka teraz panuje.
Zakładają obciskające genitalia rurki, gdzie przecież ani nie jest to wygodne ani nie wygląda dobrze, do tego kolorowe authentici i jeżdżą na tych longboardach z wypiętym tyłkiem haha.. masakra.
Od razu widać, że nie mają kompletnie pojęcia na ten temat. 
Ja czegoś takiego nie lubię, nie podoba mi się to. Powiem tak… kwestia zajawki, 
ja nikomu nie mogę tego zabronić . Denerwujące jest tylko to, że Ty siedzisz w tym
tyle lat ,jarasz się tym, a widzisz ”bananowe dzieci” naśladujące skate’ów.
Wygląda to jeszcze tak, jakby chciały się komuś przypodobać . Niech robią sobie co chcą,
ja tylko wyrażam swoje zdanie. Myślę, że jest to moda chwilowa i znowu będzie jakieś nowe, wielkie WOW! np. na hulajnogi trójkołowe haha.
 
Radek Bączkowski, fotograf Mateusz Szeliga Foto: Radek Bączkowski, fotograf Mateusz Szeliga
M. Szeliga:  Twoje dotychczasowe osiągnięcia, projekty z których jesteś zadowolony i sądzisz że są godne zobaczenia?
 
R. Bączkowski : Na daną chwilę moje projekty można ujrzeć na blogu www.iamkedar.tumblr.com oraz na www.behance.net/Kedarzyn Jednym z ostatnich projektów, z którego jestem bardzo zadowolony jest projekt na deskorolki dla www.freshskateshop.pl  Mam jeszcze parę ciekawych realizacji, które można będzie zobaczyć niebawem na mojej oficjalnej stronie, która właśnie jest w budowie. Adres URL będzie na blogu, na którym aktualnie wszytko umieszczam.
 
M. Szeliga: Czujesz się osobą spełnioną w tym co robisz?
R. Bączkowski: Wiesz … zawsze czuje się ten niedosyt ,że mógłbyś więcej ,lepiej i tak dalej… Ale czy czuję się spełniony ? Ciężko mi powiedzieć. Czuję się zadowolony ,ale nigdy w stu procentach, bo zawsze mam to uczucie, że mógłbym być lepszy, robić więcej. Dążę do tego cały czas żeby się rozwijać, żeby nie stać w miejscu i chyba czuje się … hem? … Spełniony! Tak mogę stwierdzić ze względu na to ,że znalazłem swoją życiową zajawkę, która pochłonęła mnie praktycznie całego.
 
M. Szeliga: Myślisz, że przez te zajawki wyrażasz siebie ? Co daje Ci najwięcej radości i satysfakcji ? Czym jest dla Ciebie deskorolka ,oprócz tego, że pasją i życiową zajawką ?
 
R. Bączkowski: Kiedy jeżdżę na deskorolce, czuję się człowiekiem wolnym. Jest to przede wszystkim realizowanie siebie, spełnianie swojej pasji. Zapominam wtedy o wszystkich problemach otaczających mnie dookoła. Idę na deskę … są kumple, jeździmy i czerpiemy z tego sto procent przyjemności. Wiadomo, występują też negatywne emocje ,gdy nie możesz czegoś zrobić ,ale są to całkiem inne nerwy niż te życiowe ,takie, które są potrzebne .
Myślę, że poprzez jazdę na desce wyrażam siebie, swoją osobowość . Wywiera ona we mnie wiele pozytywnych emocji. Każdy, kto jeździ, wie czym jest rozłąka z nią. Jest to silne przywiązanie i przyjemność . Uważam, że spotkało mnie coś pięknego w życiu, bardzo współczuję ludziom, którzy nie doświadczali takiego” zastrzyku pasji” i nie będą mogli tego poczuć na własnej skórze, naprawdę… he he.Jest to przepiękne uczucie, nie do opisania. Nie ma większej przyjemności niż odjechany trick.
Jeśli chodzi o grafikę czy ilustracje to są one dla mnie zarówno pracą jak i wielką przyjemnością. bardzo satysfakcjonujące jest to, że tworzysz coś, zarabiasz na tym pieniądze i potem widzisz gdzieś efekt swojej pracy. Nie idzie ona na marne. też jest to dla mnie jakiś rodzaj spełnienia. chyba, że coś sknocą w druku albo trafi się ciężki zleceniodawca, to wtedy popada człowiek w nerwicę hehe. ale nic nie jest idealne, człowiek przecież uczy się jedynie wtedy jak doświadcza porażek a nie sukcesów.
Radek Bączkowski, fotograf Wojtek Januszewski Foto: Radek Bączkowski, fotograf Wojtek Januszewski
M.Szeliga: Myślisz że pasja jest potrzebna młodym ludziom ? Mają szansę wybić się w Polsce i osiągnąć wymarzony sobie cel ?
 
R. Bączkowski: Moim zdaniem każdy z nas powinien mieć jakąś pasję ,bo pasja jest czymś co daje nam dużo szczęścia. Ludzie bez tego przynajmniej ja mam takie wrażenie( czasami ),może nie wszyscy ale są mniej szczęśliwi , niż ci co ją mają . Pasja jest czymś co pozwala nam się realizować ,zapominasz o problemach ,pozwala spełniać siebie i wyrażać swoją osobowość . W pasji ważną rzeczą jest czerpanie jak największej radości i robienie tego w szczególności dla siebie. Jeżeli chodzi o możliwości w naszym kraju ,to każdy doskonale wie jak naprawdę jest. Całkowite utrzymanie się z zajawki jest u nas w większości niemożliwe. Jeżeli ktoś jest uparty i dąży w tym co robi, to życzę mu jak najlepiej .Z deskorolki wyżyć można raczej jedynie za granicą, a Polsce jeszcze dużo brakuje żeby były takie możliwości... Dlatego trzeba wspierać Polski rynek deskorolkowy i że tak powiem starać się o jego rozwój.   Polskie realia ograniczają nas w ten sposób, że jak nie masz pracy, to nie masz pieniędzy żeby się rozwijać, a jak masz pracę , masz trochę pieniędzy, to nie masz czasu realizować swoich zajawek albo masz go bardzo mało. Jest to przygnębiające w naszym społeczeństwie.
 
M. Szeliga  : Kilka słów dla wszystkich którzy stawiają pierwsze kroki w swojej zajawce?
 
R. Bączkowski : Przede wszystkim zawziętość w dążeniu do celu ,wkładanie serca oraz całego siebie w to, co robisz ,bo bez tego nic nie będzie. Wszystko co robisz i czujesz, że jest samorealizacją i przyjemnością, powinno być wykonywane na sto procent ,trzeba oddawać temu całego siebie . 4 takie najważniejsze rzeczy którymi staram się kierować to : wytrwałość w dążeniu do celu ,wkładanie w to całego serca , pozytywne podejście oraz zawziętość!

Dostępne w kategoriach

skate skateboarding sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
Accompilce

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności